Ankara Diş Teli Tedavisi

2

Diş Teli Tedavisi : Ankara’daki Uygulamalar

Günümüzde estetik ve görünüşe önemin artması nedeniyle ortodontik tedaviye talep artmaktadır. Diş teli tedavisi Ankara’da gelişen teknoloji ve kullanılan malzemelerin kalitesi ile insanların beklentilerini karşılamaktadır. Ankara Diş Sağlığı Merkezlerinde uygulanan ortodontik tedavi yöntemleri arasında en yaygın olanı mekanik teknikle kuvvet aktarıcı unsur olan braket kullanımı, yani diş teli tedavisidir. Çapraşık dişler,  farklı seviyede gelişim, kapanmayan çene gibi konforsuz durumları tedavi için diş teli takılması uygundur.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisinden verim almak için minimum 6 ay diş teli kullanılmalıdır. Diş hekimi bazı durumlarda 12-18 ay boyunca diş teli kullanmayı uygun görür.

Diş Teli Tedavisi Acıtır Mı?

Diş teli tedavisi acıtmaz. Ancak diş teli takıldıktan itibaren 1 hafta on gün boyunca alışma devresinde bazı zorluklar yaşanabilir. Yemek yerken yanlışlıkla dudağın ısırılması ufak yaralanmalara yol açabilir. Bu durumun giderilmesi için Ankara’daki diş hekimleri bazı dudak ve iç yanak nemlendirici kremleri tavsiye etmektedir. Bu bakımlar yapılırsa diş teline optimum sürede uyum sağlanır ve hiç bir problem yaşanmaz.

Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

Sigara, kahve, çay tüketen kişilerin diş yüzeylerinde zamanla lekelenmeler meydana gelir. Bu durumun giderilmesi için diş teli takıldıktan sonra tıpkı öncesi gibi günde 2 kez dişlerin özenle fırçalanması gerekir. Fırçalama ile diş temizliği yapılmadığı taktirde diş teli çıkarıldıktan sonra diş yüzeyinde renk farklılıkları görülmesi kaçınılmazdır.

Diş Teli Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Ankara diş teli takan yerler diş renginde mineraller kullanıp estetik ve doğal görüntüye uygun tedaviler uygulamayı tercih etmişlerdir. Ankara Diş Teli tavsiye tedavi yöntemleri hastanın beklentisine, restorasyonun ağızdaki konumuna ve tipine göre değişmektedir. Ankara Diş Sağlığı Merkezlerinde uygulanan Diş Teli Tedavisi yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

 1. Lingual Braketler ve Ark Teli Tedavisi
  1. Direkt Bağlama : Braketlerin doğrudan diş yüzeyine yapıştırılmasıdır.
  2. Indirekt Bağlama: Bu sistemde laboratuvar teknikleri uygulanmaktadır. Lingual ortodontik tedavide hasta konforu üst düzeyde tutulmuştur.
 1. CAD CAM Protetik Diş Teli Tedavisi

Cad Cam Sistemi, bilgisayarlı yüzey tarama, alt yapı tasarımı ve alt yapı üretim modülü üzerine kuruludur.

 1. Şeffaf Düzeltim Plakları Ortodontik Diş Teli Tedavisi

Ankara Diş Teli uygulamasında şeffaf düzeltim plak sistemleri kullanılmaktadır. Takıp çıkarılabilir aygıt ile dişleri ideal pozisyonuna kavuşturmak için kullanılır.

 1. Fonksiyonel Apareyler

Diş sürmesinden ve büyümesinden kas işlevine kuvvet kullanarak iskeletsel ilişkiyi düzenleyen sabit veya hareketli apereylerdir.

Tedavi Zamanlaması : Alt çenenin büyümesini sağlamak için hastaların büyüme ve gelişme çağında tedavi olması en verimli süreçtir. Tedavi süresi 12 aydır.

 1. Lingual Aparey Diş Teli

Konuşmada güçlük varsa, kanin dişin gömük olduğu durumlarda, çapraşıklığın fazla olduğu durumlarda tercih edilir.

 1. Kapaklı Sistem Braketler

Bu tip diş teli, ark telinin tutturulup serbest bırakılması için açılıp kapanan monteli yüzeye sahiptir.

 1. Tip Edge Apareyi

Yenilikçi modern teknikle uygulanan sabit bir materyaldir. Hızlı diş hareketi sağlar. Hizalama ve seviyelemede üst düzey başarı sağlanır, sürtünme  azalır.

Sonuç olarak bir diş kemiğinin yapısı, dizaynı ve büyüme kodları dil, dudak, yanak, deri, bağ dokusu, sinirler, kan damarları ve beyin ile ilgilidir. Herhangi bir nedenle dişlerde meydana gelen çapraşıklık, gömüklük gibi sorunlar ortodontik diş teli uygulamaları ile tedavi edilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Fiyatları Nedir?

Ankara Diş Teli tedavisi fiyatları vakanın çeşitine göre değişir. Ankara Diş Hekimleri Odası fiyatlandırmasına göre Ankara diş teli fiyatlarında taban 3000 liradır. Ancak damak, çene yapısı ve ortodontik uygulamalara  çeşitliliğine göre 9000-10000 liraya fiyatlanan tel yapıları vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.