Ankara İmplant

3

Ankara İmplant

Sağlıklı dişler ve ağız sağlığı insanın en büyük mutluluk kaynaklarından birisidir. Dişsiz yaşamak kimsenin hayal edemeyeceği, hayal etmek istemeyeceği bir şeydir. Özellikle yaşlılarda takma diş kullananları görmüşüzdür. Takma diş, diş kaybına karşı en kolay bulunan çözümdür. Ancak bazı dezavantajları olan bu eski uygulamanın yerini modern çağda daha kalıcı çözümler almıştır. Diş kaybı sonucu oluşan boşluğu en güzel ve kalıcı şekilde doldurmaya yarayan uygulamanın adı “İmplant”tır.

İmplant Nedir?

Herhangi bir nedenle dişlerini kaybeden kişilerin, dişlerini kaybetmeden önceki kadar sağlam ve sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlayan mucizevi bir tedavi metodudur. İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak için, doku dostu olan titanyum ve benzeri değerli maddelerden yapılan üstün teknoloji ürünü yapay diş köklerinin, çene kemiğine yerleştirilmesi işlemidir. Bu sayede kaybolan dişlerin yerine, yemek yerken çıkma tehlikesi olmayacak, görünüş ve kullanış itibariyle de doğal dişleri aratmayacak dişlere sahip olmak mümkündür. İmplant diş tedavisi, dişlerini kaybetmiş bazı kişilerin yaptırmaya cesaret edemediği ancak yaptırdıktan sonra da çok memnun kaldıkları, çok etkili bir tedavi metodudur. Tedavi sonrasında memnuniyetin üst düzey olması amacı ile, her türlü ihtimalin düşünülerek hassas davranılması, bu tedavideki başarı oranını yüzde 98’lere çıkarmıştır. İmplant diş tedavisinin sonucunda en olumsuz senaryoda bile takılan dişlerin ömrü en az 10 yıldır. Buradaki başarı sadece genel olarak tedavinin başarısı olmayıp, uzman hekimler ve kullanılan son teknoloji tıbbi cihazların bu başarıda önemli payı vardır.

İmplant Fiyatları Ne Kadardır?

İmplant fiyatları belirlenirken bir çok faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Her yıl, Türk Diş hekimleri Birliği tarafından, özel klinikler, devlet hastaneleri ve özel hastaneler için implant fiyatları belirlenmektedir. İmplant fiyatları, tedavide kullanılan kıymetli metal ve zirkonyum gibi malzemelerin ücretlerini içermemektedir. Bununla birlikte rekabet şartlarından dolayı, her kurumun kendi yayın ağları üzerinden fiyatları ilan etmesi yasaklanmıştır. Bu yüzden, hem fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak, hem de yapılacak tedaviye ilişkin detayların kapsamlı olarak değerlendirilebilmesi klinik muayene şarttır.

2020 Yılı için Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen implant diş fiyatları şu şekildedir:

 1. Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) – 1380 TL
 2. Sert doku greftleme ( kemik tozu ücreti hariç) – 620 TL
 3. Overdenture İmplant Ücreti Hariç (Tek Çene) – 2530 TL
 4. İmplant Çıkartılması – 540 TL
 5. Veneer Kron ( Zirkonyum) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç ) – 525 TL
 6. Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç ) – 525 TL
 7. Tam Seramik Kron ( Metal Desteksiz Porselen ) – 1105 TL
 8. Diş Çekimi – 145 TL
 9. Gömülü Diş Çekimi – 475 TL

Tüm bunların yanı sıra, İmplant fiyatları implant markasına göre farklılık gösterebilmektedir. İmplant tedavisinde ne tür bir implant kullanılırsa kullanılsın, bu husustan daha önemlisi uygulamayı yapacak hekimin ne derece tecrübeli ve yetenekli olduğudur. Bu konuda yeterince tecrübesi olmayan bir hekime tedavi olmak,  sırf reklam politikasının ticari maksatlı olarak ilgi çekici olmasından dolayı, farklı kurumlara göre aynı  ürün ve hizmetlere ödenmesi istenen iki/üç katına varan ücretlere tedavi yaptırılmaması tavsiye edilmektedir.

İmplant Ameliyatı

İmplant ameliyatı öncesi;

 • Hastanın medikal geçmişinin gözden geçirilir:İmplant tedavisine uygun olup olmadığı belirlenir, bazı durumlarda hastaya tahlil ve testler uygulanır.
 • Diş muayenesi yapılır:Diş röntgeni çekilir. İmplantların nereye ve nasıl yerleştirileceği belirlenir, diş ve çene ölçüsü alınıp kalıp hazırlanır.
 • Tedavi planı yapılır: Hastanın genel durumuna göre bir yol haritası çıkarılır.

İmplant Ameliyatı Aşamaları:

 1. Öncelikle lokal veya genel anestezi uygulanarak implantın yapılacağı bölge temizlenir. İmplantın yerleştirileceği kemiği ortaya çıkarmak için diş etine küçük bir kesik atılır ve bu bölüm matkap kullanılarak oyulur. Takiben İmplant bu oyuğa yerleştirilip vidalanır. Diş etinin kesilen bölgesiyle implantın üzeri örtülerek bölgeye 1- 2 dikiş atılıp yaklaşık 2 ila 6 aylık bekleme süresi başlar.
 2. Çene kemiğinin iyileşme süreci tamamlandıktan sonra, İmplantın açığa çıkması için diş etine küçük bir kesik atılır ve dayanak diş implantına takılır. Takiben implant yeniden diş etiyle örtülerek dikiş atılır ve 2 hafta beklenir.
 3. Diş etlerinin iyileşmesini takiben ağza uygun hizalama için ağzın kalıbı alınır. Takiben hasta tarafından çıkarılabilir yapay diş ya da sabit dişten herhangi birisi seçilir
 4. Son aşamada taç takılarak diş hekimleri tarafından tacın şeklini ve ağza tam anlamıyla oturup oturmadığı kontrol etmek adına prova yapılabilir. Son kararın verilmesiyle yapay diş vidalanır veya yapıştırılarak tedavi tamamlanmış olur.

İmplant Bakımı

İmplant dişe sahip olduktan sonra diş fırçalamak, diş ipi ve ara yüz fırçası kullanmak tavsiye edilmektedir. Böylelikle implant çevresinde kalan yemek artıklarını temizlemek mümkün olacak, bu sayede implantın ömrü uzayacaktır. Bunun yanında son dönemlerde yaygınlaşan tazyikli ağız duşları da tavsiye edilmektedir.  Bunun yanı sıra düzenli ağız ve diş sağlığı için 6 ayda 1 diş doktoruna kontrole gitmek önemlidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.