Ankara Kanal Tedavisi

2

ANKARA KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Kanal tedavisi; genel anlamıyla, enfekte olmuş, çürümüş bir dişi onararak kurtarmak maksadıyla uygulanan etkili bir tedavi metodudur. Kanal tedavisi uygulaması esnasında; dişin merkezi kabul edilen, diş kökünün içindeki kanallarda bulunan diş özü, yani sinirlerin bulunduğu canlı doku çıkartılır. Hasar görmüş, bir adı da pulpa olan bu dokular çıkartıldıktan sonra dişteki oluşan boşluk temizlenir, dezenfekte edilir ve daha sonra dolgu maddesi ile doldurularak kapatılır. Bu uygulamayla; temizlenerek oluşan boşlukla birlikte diş kökündeki kanal da dolgu malzemesi ile doldurularak kapatılır.

Geçmiş yıllarda çürüyen ve zarar gören dişler hemen çekilirdi. Sektördeki teknolojik gelişmelerle birlikte artık temel amaç dişi kurtarmak oldu. Zarar görmüş dişi kurtarmak için; kanal tedavisini, ihmal etmeden erken dönemde uygulamak büyük önem taşımaktadır. Enfekte olmuş çürük dişlerin tedavisi ihmal edildiği takdirde hem dişi kaybetme olasılığı artar hem de çevresinde bulunan diğer dokulara enfeksiyonun yayılmasına engel olamazsınız.

KANAL TEDAVİSİ ACITIR MI?

Kanal tedavisi uygulanmadan önce, işlem yapılacak olan dişin bulunduğu bölgeye lokal anestezi uygulanır. İşlem yapılacak bölge tamamen uyuştuğu için işlem sırasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmez. Diş bölgesinde, ağızda ve yüzde uyuşukluk işlemden kısa bir süre daha devam eder.

KANAL TEDAVİSİ AŞAMALARI NELERDİR?

Kanal tedavisi öncesi, tedavinin sorunsuz ve başarılı bir şekilde yapılabilmesi için hastaya bazı işlemler yapılır. Bunlardan ilki tedavi uygulanacak dişin röntgeninin çekilmesidir. Böylece dişteki çürüğün yeri tam olarak tespit edilir. Çürük tespit edildikten sonra, o bölgeye anestezi uygulanarak uyuşturma işlemi gerçekleştirilir.

Ön hazırlık aşamaları bittikten sonra, hasta olan dişin tedavi aşamasına geçilir. Dişe, diş hekimlerinin kullandıkları özel aletlerle boşluk açılır, pulpa denilen hasar görmüş doku alınarak temizlenir. İşlem sırasında lokal anestezi uygulandığı için ağrı hissedilmez. Temizleme işleminden sonra son aşama olan doldurma aşamasına geçilir. Çok iyi temizlenmiş boşluk özel dolgu malzemesi ile doldurulup, üstü tamamen kapatılır ve işlem tamamlanır.

KANAL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Kanal tedavisi uygulanacak dişin ne kadar hasar gördüğüne bağlı olarak tedavi süresi değişir. Dişte fazla hasar yoksa tek seansta fakat hasar fazlaysa duruma göre doktorunuza birkaç kez gitmeniz gerekebilir. Kanal tedavisi endodontist veya diş hekimi tarafından yapılır.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI AĞRI OLUR MU?

Kanal tedavisi uygulama esnasında, sinirlerin bulunduğu canlı dokular alındığı için yoğun bir ağrı oluşmamaktadır. Ancak ilk bir iki gün yemekleri çiğnerken hafif ağrılar gelişebilir. Bu durumda diş hekiminizin önerdiği ağrı giderici ilaçları kullanabilirsiniz.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kanal tedavisi tek seansta sonlandırılmamışsa; tedavi süresince kesinlikle uygulama yapılan diş kullanılmamalıdır.

Kanal tedavisinin bütün seansları tamamlandığında dahi en az iki saat boyunca bir şeylerin içilip yenmemesi oldukça önem arz etmektedir.

Tedavi tamamlandıktan sonra ilk birkaç gün hassasiyet oluşacağından sıcak ve soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır.

Ağız sağlığını korumak için düzenli olarak diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, antiseptik gargara kullanmak gibi genel bakımlar ihmal edilmemelidir. Diş sağlığını korumada ve oluşabilecek hastalıkları önlemek amacıyla belli aralıklarla diş hekimini ziyaret etmenin önemi unutulmamalıdır.

KANAL TEDAVİSİ FİYATLARI

Kanal tedavisi uygulanacak dişin durumu, tedavi fiyatını doğrudan etkilemektedir. Tedavi edilecek dişin; azı dişi, kesici diş olması, enfeksiyonun durumu, daha önce bir tedavi uygulanıp uygulanmadığı maliyeti değiştiren etkenlerdir. Azı dişine tedavi uygulanacak ise işlem ve dolgu alanı daha geniş olduğundan fiyatı arttıracaktır. Bir diğer etken de daha önce bir tedavi uygulanmış fakat enfeksiyon tekrarlamışsa; dolgunun sökülerek gerekli tedavi süreci uygulanmasıdır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.