Ankara Protez Diş

2

Ankara Protez Diş

Protez, vücutta eksik veya görevini tam anlamı ile yerine getiremeyen uzuvların daha fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlar. Diş eksikliğinde protez dişler kullanılmaktadır. Protez, diş hekimliğinde en son tercih edilen yöntemdir çünkü ilk olarak koruyucu diş hekimliğine yönelik tedaviler uygulanır. Yani ilk olarak çürüyen dişin dolgusu gibi işlemler yapılmaktadır.

Protez dişler sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılmaktadır. Sabit protezler ağza yapıştırılıp takılan ve takıldıktan sonra bir daha çıkarılamayan bir türdür. Hareketli protez ise hasta tarafından istenildiği zaman takılıp çıkarılabilen bir protez diş türüdür. Sabit protez genelde az sayıda çürük dişi olan hastalara uygulanır. Hareketli protez ise çok sayıda dişini kaybetmiş hastalar için uygulanmaktadır. Ayrıca protez dişlerin bakımı sanılanın aksine oldukça basittir. Protez temizleme fırçaları ile protezlerin temizliği yapılabilir.

Protez Diş Çeşitleri

Sabit protez uygulamasında hastanın ilk önce dişi kesilir ve hemen ardından prepare edilir. Prepare işleminden sonra üzeri kaplanmaktadır. Sabit protez tedavisi sonrası bu diş, hasta yoluyla çıkartılamaz. Sabit protez tedavisi ortalama 10 günde yapılır. Bu süreç içerisinde hastanın 3 veya 4 seans diş hekimine gitmesi gerekmektedir. Sabit protezin ortalama ömrü ise 10 yıldır.

Hareketli protez, sabit protez tedavisinin yapılamadığı zamanlarda uygulanır. Eğer hastanın çok fazla kayıp dişi var ise sabit protez uygulaması denenmeden direkt hareketli protez uygulamasına geçilir.

Hareketli protez türü kendi içerisinde iki başlığa ayrılır. Bunlar tam protez ve parsiyel protezlerdir. Parsiyel protez, sabit protez için yeterli dişi olmayan hastalara uygulanır. Eğer hastanın hiç dişi yoksa o zaman tam hareketli protez yapılır. Hareketli protez kullanamayan hastalar için bir alternatif daha var, o da implant destekli protez.

Komple Protez Diş

Komple protez dişin bir diğer adı tam protez diştir. Bu protez diş türü genelde damaklı diş protezi olarakta bilinmektedir, halk arasında birçok ismi vardır. Bu protez diş türü, hastanın ağzında neredeyse hiç diş olmadığı durumlarda yapılmaktadır. Tam protez dişler, çeşitli ölçüler sonrası ortalama 5 seansta tamamlanır. 5 seans ise 2 hafta civarı sürmektedir.

Tam protez diş, takıp çıkarılabilen bir protez diş türü olduğu için kullanımı diğer türlere nazaran biraz daha zordur. Alt ve üst çeneye oldukça kolay ve pratik bir şekilde yerleştirilebilir fakat sabit protezin verdiği konforu sağlayamaz. Tam diş protezlerin temizliği akan suyun altında yapılmaktadır. Özel protez fırçaları ve biraz sabun ile pratik bir temizlik yapabilirsiniz. Eğer elinizde özel protez diş fırçası yok ise normal diş fırçası ile de temizlik yapabilirsiniz. Tam protez hastaya ilk uygulandığı zamanlarda hastanın dudak ve yanak kasları biraz sıkışabilir ve hasta zorluklar yaşayabilir. Alışma dönemi bittikten sonra hasta rahat rahat yemek yiyebilir.

Eğer alt ve üst çenedeki kemik miktarı yeterli değil ise protez dişlerin tutuculuğu hasar görebilir ve yemek yerken protez hareket edebilir. Eğer kemik miktarı yeterli ise yemek yerken protez dişler asla hareket etmeyecektir. Eğer kemik miktarı yetersiz ise özel yapıştırıcılar kullanılabilir.

Protez Diş Fiyatları

Kliniğimizde protez dişlerin fiyatları hastadan hastaya göre değişiklik gösterebiliyor. Tam protez ve bölümlü protezlerin fiyatları 1700 TL civarındadır. Eğer protez döküm metal ile güçlendirilecek ise tutar 1800 TL civarı tutabilir. Bu detaylara göre seçmiş olduğunuz malzemeler fiyatı değiştirebilmektedir.

Eğer siz de eksik dişlerinizin günlük hayatınızı olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsanız kliniğimize gelebilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek diş sağlığınız hakkında çeşitli bilgiler alabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.